Sparta nevyužila početní výhodu a vzápětí přišel trest

Očekávaný souboj 21. kola VARTA futsal ligy viděla zaplněná městská sportovní hala v Chrudimi, kam zavítala k zápasu s vedoucím týmem soutěže, ERA-PACKEM Chrudim, druhá pražská Sparta. Dramatické utkání nakonec rozhodla ve svůj prospěch Chrudim, která zvítězila 3:0.

Sparta se v zápase musela obejít nejen bez Amadea, který si obnovil v pátečním zápase s Mělníkem zranění třísel, ale také bez Marcela, kterého během rozcvičky zradilo lýtko. Aby toho nebylo málo, v 8. minutě vyběhl proti míči brankář Vahala a při dopadu po výskoku si poranil kotník. V brance ho tak musel nahradit Cristiano.

Samo utkání nabídlo v prvním poločase hodně opatrný futsal, a to z obou stran, přičemž dominovaly obrany a šancí bylo opravdu pomálu. Nicméně byla to Sparty, kdo byl blízko tomu, aby otevřel skóre. Ve 3. minutě se k míči dostal v brankovišti Cupák, ale jeho pokus zablokoval Max. V rozmezí mezi 15. a 16. minutou měl dvě příležitosti kapitán Sparty Belej, ale nejprve po nabídce Pimpolha trefil jen vyběhnuvšího Litviněnka, který v druhém případě vyrazil Belejovu střelu z první svou levou nohou.

První zlomový moment zápasu přišel na konci 28. minuty, kdy se Felipe ohnal po Brahimim a následně viděl červenou kartu. Sparta ale dvouminutovou početní výhodu nedokázala využít a vzápětí inkasovala, když nezachytila náběh Rešetára, kterého našel za obranou Roman Mareš. Chrudimský kapitán svou šanci proměnil střelou k tyči a vedoucím gólem de facto určil ráz zbytku utkání. Ačkoliv se Pražané snažili o vyrovnání v power play, nedařilo se jim. Navíc přišla ztráta při rozehrávce, Max si narazil s Koudelkou, a následně už neměl problém poslat míč za bezmocného Cristiana. Tři minuty před koncem přišlo definitivní rozhodnutí, když Évertona vyslal do brejku Rešetár a první jmenovaný překonal Diega, který v danou chvíli působil na hřišti jako brankář, a stanovil konečný výsledek 3:0.

„Hráčům nemám prakticky co vytknout, a to až do chyby, kterou jsme udělali při prvním gólu, kdy Pimpolho bohužel zaspal. Nicméně si myslím, že zápas rozhodla naše nevyužitá přesilovka. Naši zkušení hráči měli donutit soupeře, aby udělal v obraně nějakou mezeru či chybu, kterou bychom potrestali. Tak kvalitní tým, jako jsme my, nebo jako je právě Chrudim, musí početní výhodu vždy využít. My ji nevyužili a byli jsme za to potrestaní. K výkonu hráčů nemám co říct, protože ze sebe vydali vše, co mohli. Rozhodlo to, že Chrudim využila naše chyby,“ zhodnotil utkání trenér Sparty Beni Simitči.

„První poločas byl hodně opatrný. Nějaké náznaky šancí jsme tam měli, ale bohužel jsme je nevyužili. To, že jsme nezúročili ve druhém poločase přesilovku čtyři na tři, je trestuhodné. Kdybychom měli alespoň dvě, tři šance, tak se to dá přejít, ale my si šanci nevytvořili žádnou, což je špatné,“ hlesl kapitán Sparty Michal Belej a navázal: „Byl to asi klíčový moment zápasu, protože když Chrudim oslabení přežila, tak chvíli na to udeřila z nacvičené kombinace, kterou jsme si ukazovali, ale nezachytli jsme náběh a byl z toho gól. Potom už to bylo vabank, hra se otevřela a bylo to jen o tom, zda se nám podaří vyrovnat. Chrudim nás ale potrestala za každou chybu. Myslím si, že kdybychom hráli do půlnoci, tak snad gól nedáme. Nevím, co se stalo.“

Chrudimský Roman Mareš souhlasil s tím, že klíčové pro zápas byla nevyužitá výhoda Sparty a první gól. Přidal ale i svůj osobní pohled na zápas: „V prvním poločase jsme byli katastrofičtí. Nepomáhali jsme si, neběhali jsme a můžeme být rádi, že nás za to Sparta nepotrestala, i když šancí moc neměla, ale my neměli vůbec nic. Po přestávce jsme se začali lépe pohybovat a vytvořili jsme si nějaké šance. Myslím, že Sparta už jich tolik neměla. Poté přišlo vyloučení, které podle mě rozhodlo. Sparta přesilovku nevyužila a my hned vzápětí dali gól. Ubráněné oslabení nás ještě více nabudilo a myslím si, že jsme nakonec vyhráli zaslouženě, nicméně to nemělo být asi rozdílem tří gólů, protože my proměnili opravdu všechny šance, které jsme měli.“

ERA-PACK Chrudim – Sparta Praha 3:0 (0:0)
Branky a asistence: 32. Rešetár (R. Mareš), 36. Max (Koudelka), 37. Éverton (Rešetár). ČK: 28. Felipe (CH).
Chrudim: Litviněnko (Žďánský, Hlouš) – Éverton, Max, R. Mareš, Felipe – D. Drozd, Slováček, Koudelka, Rešetár – M. Mareš, P. Drozd, Doša. Trenér Felipe Conde.
Sparta: Vahala (8. Cristiano, Bezstarosti) – Marcelo, Angellot, Pimpolho, Belej, Cupák, Brahimi, Diego, Sop, Kocourek, Hájek, Hora. Trenér Beni Simitči.