Sparta končí druhá! V Chrudimi dotáhla dvoubrankové manko, ale padla v prodloužení

Konečné 2. místo obsadili futsalisté pražské Sparty v sezoně 2017/18. Rozhodl o tom třetí finálový zápas s ERA-PACKEM Chrudim, ve kterém sparťané sice domácím hráčům srdnatě vzdorovali, dokonce stáhli dvoubrankové manko a dotáhli zápas do prodloužení, ve kterém ale Chrudim utkání zlomila a dovedla k vítěznému konci a k zisku mistrovského titulu.

Skóre zápasu otevřela Chrudim, když hned ve 3. minutě vymetl šibenici Éverton. Sparta ale dokázala skóre otočit, když se v rozmezí mezi 8. a 9. minutou dokázala trefit hned dvakrát. Nejprve využil přihrávku Marcela Brahimi a vyrovnal. Vzápětí předvedla Sparta krásnou kombinaci na jeden dotek, kterou vyšachovala domácí obranu a Belej poslal míč do prázdné branky – 1:2. Když ale o tři minuty později prošel středem palubovky Felipe a posunul míč Romanu Marešovi, který střelou na bližší tyč překonal Vahalu, bylo vyrovnáno 2:2.

Další změna skóre přišla až ve druhém poločas, když nejprve Sparta přežila oslabení 3 proti 4 po vyloučení Cupáka, ale hned po vypršení trestu prošel svým klasickým způsobem podél levé postranní čáry Rešetár a ranou na zadní tyč poslal Chrudim do vedení. Ve 28. minutě to začalo se Spartou vypadat zle, když domácí získali míč při power play Pražanů a Max přes polovinu hřiště upravil na 4:2. Sparta ale bleskově odpověděla, když se po rohovém kopu trefil přesně k tyči Amadeu. Navíc hned o minutu později doslova namazal Max Brahimimu, a ten ranou pod horní tyč vyrovnal na 4:4. Tento stav vydržel až do konce základní hrací doby a na řadu přišlo prodloužení.

Do něj vstoupila domácí Chrudim ke smůle Sparty nejlépe, jak mohla a hned v jeho první minutě našel Felipe na zadní tyči nabíhajícího Romana Mareše, který, jak se později ukázalo, vstřelil vítězný gól zápasu. Sparta ve zbytku prodloužení vrhla vše do útoku a pomocí power play chtěla odvrátit konec sezony, nicméně domácí obrana odolala, navíc Chrudim přidala do prázdné branky Sparty další čtyři góly a po výhře 9:4 se mohla radovat ze zisku mistrovského titulu. Sparta v historicky prvním klubovém finále padla a obsadila konečné 2. místo.

„Jakmile se Chrudim utrhla do vedení, tak pro nás bylo strašně těžké manko dohánět, případně otáčet. Přišla červená karta, my skvěle ubránili oslabení, ale hned vzápětí jsme inkasovali laciný gól ze strany. Sám musím říct, že jsem toho moc nechytl a myslím si, že dva, tři góly jdou možná za mnou,“ hlesl po zápase zklamaný brankář Sparty Ondřej Vahala.

Sparta ve druhé půli prohrávala o dvě branky, i tak dokázali její hráči vybojovat naději a dostali zápas do prodloužení. „Síla týmu byla neskutečná. Kluci jak po futsalové stránce, tak po té lidské jsou opravdu na vysoké úrovni. To jsme ukázali ve chvíli, kdy se nám skvěle podařilo vyrovnat z dva-čtyři na čtyři-čtyři. Bohužel hned na začátku prodloužení přišel zbytečný gól. Chrudim znovu odskočila a jednoduše proti ní nemůžeme dělat takové chyby, aby nám ve skóre takto dvakrát utekla. Na Plzeň a na další týmy v soutěži to možná stačilo a dařilo se nám zápasy otáčet, ale Chrudim je Chrudim a čtrnáctý titul má oprávněně,“ konstatoval Vahala.

Na závěr se brankář Sparty ohlédl za sezonou. „Druhé místo je pro mě zklamáním, protože chci vždy vyhrát každý zápas. Ať jsem v něm favorit, nebo outsider. Z tohoto pohledu druhé místo nemohu brát jako úspěch. Nicméně, když se nad tím zamyslím, co se týče mě osobně, tak také mohlo dojít k tomu, že bych letos vůbec futsal nemusel hrát. Pro mě to tedy nakonec asi úspěch je,“ uznal Ondřej Vahala a dodal: „Představa toho, že bych byl rok bez futsalu tady byla docela reálná, ale když už jsem nakonec do Sparty přestoupil, tak přišly zdravotní problémy, jako antibiotika, či trable se zády či kotníkem. Vrátil jsem se nakonec na semifinále a finále. Nechci říct, že musím nakonec být spokojený, ale ve výsledku druhé místo docela ujde.“

ERA-PACK Chrudim – Sparta Praha 9:4 po prodl. (2:2, 2:2 – 5:0)
Branky a asistence: 3. Everton (Felipe), 11. R. Mareš (Felipe), 25. Rešetár, 28. Max, 41. R. Mareš, 43. Everton (Litviněnko.), 45. Rešetár (Felipe), 47. Max, 50. Everton – 8. Brahimi (Marcelo), 9. Belej (Brahimi), 28. Amadeu (Diego), 29. Brahimi. Rozhodčí: Černý, Lasch. ŽK: R. Mareš, Slováček – D. Cupák, Amadeu. ČK: 22. D. Cupák (ACS). Konečný stav série 3:0.
ERA-PACK Chrudim: Litviněnko (50. Žďánský, Hlouš) – Éverton, R. Mareš, M. Mareš, Max, T. Koudelka, P. Drozd, D. Drozd, Doša, Rešetár, Slováček, Felipe. Trenér Felipe Conde.
Sparta Praha: Vahala (Bezstarosti, Cristiano) – Hájek, Brahimi, Amadeu, Marcelo, Diego, Belej, Angellot, D. Cupák, Hora, Sop, Doležal. Trenér Beni Simitči.