Ondřej Vahala: Stát jen v brance by mě nebavilo

Brankář Sparty Praha Ondřej Vahala byl nominován na dvojzápas české futsalové reprezentace proti Německu. Zeptali jsme se ho, jaké byli jeho futsalové začátky a zda odjakživa toužil po tom, stát se brankářem.

Ondro, jak ses dostal k futsalu?
K futsalu jsem se dostal přes fotbal. Bylo to asi v D-dorostu Slavie. Moc jsem nevyrostl, vytáhl jsem se až později, a od začátku jsem věděl, že by musela nastat hodně náhod, abych začal chytat ligu, nebo se dostal do zahraničí. Proto jsem hledal alternativu. Od malička jsem objížděl halové turnaje, kde jsem získával ocenění pro nejlepší brankáře a bavilo mě to. Díky tomu, že jsem od dětství hrál rád i v poli, tak moje kopací technika a celkově hra nohami byla ucházející a futsal tak byl skvělou alternativou. Je tu menší branka, takže jsem nepotřeboval mít dva metry, navíc jsem se mohl zapojovat i do útočné hry, takže toho zpětně vůbec nelituji a jsem rád, že jsem s futsalem začal.

Byl pro tebe od prvopočátků jasnou volbou post brankáře?
Od nějakých pěti let jsem vždycky chytal. Je to věc, kterou si zpětně trochu vyčítám. Můj táta byl ligový brankář a v pěti letech jsem viděl jen a jen jeho. I proto jsem se cpal do branky. Kdybych mohl ale nyní něco zpětně změnit, tak by to bylo to, že bych hrál v poli a věnoval se fotbalu jako hráč v poli. Teď „na stará kolena“ hraji I. A třídu v poli, takže si tak nějak tento sen plním.

Z postu brankáře se ti podařilo nastřílet už několik branek. Kompenzuješ si tím to, že nehraješ v poli? 
Určitě ano. Kdybych měl jenom stát v brance a chytat střely, které na mě letí, tak by mě to strašně nebavilo. Díky tomu, že je ve futsale takový trend, kdy brankáři umí nohami, zejména ti brazilští, tak se mi plní možnost hrát v poli a určitě bych tento systém neměnil. Ve Spartě se brankář při útočení hodně využívá, a to je to, co já chci a co mě baví.

Skóroval si už i v dresu Sparty, a to v Brně proti Helasu. Gól dal už i tvůj kolega Tomáš Bezstarosti, který skóroval v poháru. Dobíráte si nějak další brankáře ve Spartě?
Zatím jsem o tom nepřemýšlel, ale asi se s Tomášem dohodnu a možná do nich trošku rýpat začneme. (smích) Samozřejmě je to dané i tím, že Cristiano nebyl na začátku sezony stoprocentně fit. Laboroval s kotníkem, ale když se dal dohromady, tak si zranění obnovil. Nemyslím si, že bychom byli s Tomášem herně lepší, než on, ale spíše je to tím, že on neměl zatím možnost pořádně nastoupit a gól dát.

Do Sparty si přišel ze Slavie. Jak se tvůj příchod rodil? Měl si i nabídky z jiných klubů?
Jsem hodně pracovně vytížený a nebyl jsem schopen plnit na Slavii tréninkovou docházku. Snažili se mi vyjít vstříc, ale stejně to skloubit nešlo. Spolupráci se Slavií jsem proto ukončil a myslel jsem, že s futsalem skončím úplně. Nakonec se objevila možnost jít do Sparty, kde jsem dokázal futsal s prací zkombinovat. Měl jsem i nabídky z jiných klubů, ale nic by to pro mě neřešilo. Kdybych měl někam dojíždět, tak bych tím ztrácel další hodiny. Takto si udělám dopoledne práci, odskočím si na futsal na Spartu a můžu se pak zase vrátit do práce.