Jasná dominance Sparty v derby

Souboj čtvrtého a druhého týmu ligové tabulky, navíc s přívlastkem derby, přilákal do haly v Edenu poměrně slušnou návštěvu. Ta už před začátkem duelu vstřebala fakt, že oba celky nastoupily oslabené o některé marody – je fakt, že hůře na tom byli domácí, což se plně v zápase nakonec projevilo.

Sparta začala jako obvykle velkým tlakem, ale slávisté dokázali v úvodních minutách vykrývat prostor před svou brankou, takže rudí se dlouho nedokázali brankově prosadit. Zato akce v 8. minutě byla dokonalou lahůdkou a rozjásala početnou skupinu fanoušků z Letné, kteří se mohli radovat z vedoucí branky kapitána Drahovského. Hosté dál pokračovali v držení míče a domácí se dostali do šancí jen tehdy, když jim to soupeř svou nepřesností dovolil, ale z žádného mraku sešívaných nepršelo, protože v brance byl Vahala a to je v poslední době velká jistota pro trenéra Simitčiho. Naopak ve 14. minutě projevil nárůst formy Novak, který připravil gólovku pro Grbešu a Sparťané šli do šaten s dvougólovým vedením.

Slavia vsadila vše na úvod druhé půle, kdy si vypracovala několik dobrých šancí, ale byl tu opět stoicky klidný Vahala nebo nepřesná muška sešívaných střelců. Sparťané postupně opanovali pole a když Novak ve druhé minutě druhé půle zvýšil nádhernou střelou na 3:0, bylo o osudu utkání rozhodnuto. Po odstoupení Záruby pro zranění se změnil zápas v exhibici úřadujícího mistra, který začal „sázet“ jeden gól za druhým, a to ještě několikrát pomohla nešťastnému Žežulkovi tyč nebo štěstí. Slavistického golmana nakonec zachránilo v poslední minutě od potupné desítky, když v dobré šanci byl těsně před závěrečnou sirénou Drahovský.

Sparta prokázala před Ligou mistrů dobrou formu, individuality dokáží bojovat pro tým, a právě tímto faktem letenští výrazným způsobem kralují. Vždyť vyhrát v derby 9:0, to se nestává každý den.

Beni Simitči: „Zápas se mi hodnotí strašně dobře, zrovna v derby se říká, že favorit nikdy nevyhrává a my už poněkolikáté favorité byli a vyhráli. Po dnešním výkonu musím před kluky smeknout klobouk. Vyhrát v derby 9:0 a to ještě na Slavii jasně ukazuje, že tým funguje skvěle a drží se taktických věcí, které jsme si před zápasem řekli. Myslím si, že jsme domácím jasně ukázali, že Sparta není o individualitách, ale o týmu a taktice. Avšak někdy se individuality v týmu hodí, a právě tým můžou povytáhnout ještě více. Máme teď za sebou několik náročných týdnů jako přípravu na Ligu mistrů, kde jsem chtěl po klucích, aby se každý týden přidávalo na nátlakové hře. Proti Slavii byla to jasná ukázka, hráči Slavie nemohli mít 3-4 doteky a pořád nám darovali míče, navíc jsme jim z toho nátlaku dali několik gólů. Byla opravdu radost se na nás dívat, jak hrajeme kompaktně v obranné i útočné fázi. Pro nás to byl trénink na vysokou úroveň, kdy trenér jásá, jak si to hráči odtrénovali, a ještě jim za to poděkuje.“

Radim Záruba (Slavia): Hodnotí se to těžko. Prohráli jsme o devět branek, což je ostuda pro nás pro hráče i pro Slavii. Každý si musí sáhnout do svého svědomí, jestli plnil taktické pokyny, které jsme si řekli. Sparta proměnila většinu svých šancí, my jsme finální fázi neměli skoro žádnou. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří nás vydrželi až do konce podporovat a slibuji jim za naší kabinu, že tohle už se opakovat nebude.

SK Slavia Praha x AC Sparta Praha 0:9 (0:2)

Branky: 8. Drahovský (Seidler), 14. Grbeša (Novak), 22. Novak (Grbeša), 29. Wilde, 31. Drahovský (Kocič), 32. Seidler, 32. Rick (Drahovský), 38. Grbeša, 40. Kocič (Novak)

Karty:   24. Záruba (SLA), 24. Homola (SLA) – 24. Rick (SPA), 28. Kocič (SPA)

SK Slavia Praha: Žežulka (Malina) – Brychta, Klíma, Směřička, Jošt, Sláma, Radovanovič, Homola (K), Záruba, Hájek

AC Sparta Praha: Vahala (Plecitý, Cristiano) – Rick, Kocic, Brahimi, Wilde, Novak, Fejzullahi, Drahovský (K), Křivánek, Hora, Grbeša, Seidler

Rozhodčí: Kresta – Černý