Ago Simitči: Jsme favorit, ale musíme být opatrní

Krátce před výkopem úvodního čtvrtfinále přinášíme rozhovor s předsedou klubu AC Sparta Praha futsal, Agem Simitči.

Ago, základní část VARTA futsal ligy je za námi, jak jste spokojen s konečným třetím místem? 

Všichni víme, že jsme chtěli skončit minimálně na druhém místě. Nicméně druhé, nebo třetí místo už je asi jedno. Základní část je za námi a vše začíná teprve nyní, prvním zápasem proti Slavii, protože play off je jiná soutěž. Základní část je minulostí a teď se budeme soustředit na play off. Musím podotknout, že poslední zápasy nebyly asi moc divácky atraktivní. Osobně jsem byl na devadesáti procentech tréninků, které hráči v posledních dvou měsících absolvovali, a nedivím se, že zápasy nebyly úplně dle našich představ. Na druhou stranu byl vidět velký kus práce, protože co se týče fyzické připravenosti, tak jsme se dostali úplně jinam. Je to zásluhou všech lidí v týmu, jako trenéra Beniho Simitči, kondičního trenéra Lukáše Stránského, ale i hráčů, kteří si uvědomili, že je potřeba na tomto zapracovat. Spojili jsme síly a dosáhli jsme toho, čeho jsme chtěli.

Ve čtvrtfinále čeká Spartu její pražských rival, Slavia. Je to pro vás osobně soupeř, kterého jste si přál? Jak se na derby v play off tešíte? 

Od prvního dne jsem si Slavii přál. V České republice není nic víc, než derby mezi Spartou a Slavií. Zahájit play off s největším zápasem je snem každého hráče a funkcionáře. Navíc vzhledem k marketingu je derby mezi Spartou a Slavií v play off to nejvíc, co může být. Samozřejmě pak je tu ještě případné finále.

Co bude podle vás ve čtvrtfinálové sérii klíčové? 

Musíme být opatrní. I když Slavia oslabila o Lištvána, Kubíčka a Hrdinu, má stále v kádru kvalitní hráče. My musíme hrát naplno každé utkání až do konce série, kterou věřím, že vyhrajeme. Klíčové bude, abychom byli všichni zdraví, měli jsme k dispozici všechny hráče a pak už nemám strach, že bychom nepostoupili dál. Nicméně je to derby a musíme do toho jít ne na sto, ale na sto dvacet procent.

Když se podíváte na ostatní čtvrtfinálové dvojice, očekáváte nějaké překvapení, nebo si myslíte, že první čtyřka po základní části projde do semifinále? 

Co se týče Chrudimi a Helasu, tak tam si myslím, že o postupu ERA-PACKu nepochybuje nikdo a očekávám postup Chrudimi 3:0 na zápasy, možná i s vysokým skóre. Nemám nic proti Helasu Brno, ale momentálně má slabší tým a Chrudim postoupí bez problémů. Duel Plzně s Teplicemi vidím na 3:0 nebo 3:1 pro Plzeň. Co se týče třetí trojice, tak Gardenline Litoměřice hodně posílil a myslím si, že vyhraje 3:0, i když Vysoké Mýto bude asi kousat.

Plánujete na play off nějaká překvapení pro sparťanské fanoušky? 

Ano, snažili jsme se překvapení dělat i během sezony a i nyní nějaká připravujeme. Každá série bude mít svého patrona. Čtvrtfinálovým bude Jaromír Blažek. Pokud bude vše, jak má a my postoupíme dál, tak máme další esa v rukávu, ale na jejich odtajnění je ještě brzy. Chtěli bychom také s jedním z partnerů rozjet menší fan shop pro diváky, ale to je zatím v jednání a uvidíme, jak to dopadne.

Nyní se pojďme podívat do trochu jiného soudku. Sparťanský dres obléká řada zahraničních hráčů, jak je náročné takové hráče do Sparty, potažmo do České republiky dostat? 

Abych řekl pravdu, tak pro mě osobně to moc náročné není. Většinu práce odvede v tomto ohledu trenér Beni Simitči, který je v tomto ohledu jedním z nejlepších manažerů nejen v Čechách, ale i v Evropě. Má futsalovou scénu v malíčku a i proto se podařilo přivést velké hvězdy. Svou roli hrálo i jméno Sparty, protože má velký zvuk, navíc působí v Praze, nejhezčím městě, o to je pro hráče jednodušší se rozhodnout, aby sem přišli. Ve zkratce můžeme říct, že všechno řeší trenér a na konci mi dá o hráči informace, i o tom, kolik nás to bude stát a následně se rozhodujeme, zda hráče přivést nebo ne.

Jaké plány máte se Spartou v nejbližších letech, protože příchody hvězd, jako Angellota, Amadeua, ale třeba i Davida Cupáka jsou na vysoké úrovni. Dá se to posunout ještě dál? 

Co se týká budoucnosti Sparty, tak máme určitě našlápnuto dobře. V první řadě bych chtěl udržet co největší počet hráčů, kteří momentálně v klubu jsou. Kdo to bude a kdo ne, to se uvidí až po sezoně. Do budoucna bychom chtěli přivést ještě pár top českých hráčů a i nějaká velká zahraniční jména. Do Sparty jsme nešli s tím, udělat vše během první sezony. Jde o dlouhodobý projekt. Ať skončíme v této sezoně, jak skončíme, tak si z ní vezmeme plusy a mínusy, ze kterých si vezmeme poučení do další sezony.

Kolem sebe máte tým lidí, kteří pomáhají uvnitř klubu, myslím tím marketingového manažera, PR manažery a další. Jak jste si tyto lidi do Sparty vybírali a jak jste spokojen s jejich prací? 

Co se týká PR manažera Adama Procházky, tak na začátku jsme se moc neznali a k týmu ho přivedl trenér Beni Simitči. Jsem za to rád, protože s jeho prací jsem spokojený. Samozřejmě vždy je co zlepšovat a po sezoně si všichni sedneme a probereme, jakým směrem bychom se chtěli posunout dál. Podobný případ je i Tomáš Bena, který pracuje na věcech co se týče grafické stránky a i s jeho prací jsem velice spokojený. Dal klubu pravou sparťanskou tvář. Je to mladý, talentovaný kluk a myslím si, že se bude posouvat ještě dál. Co se týče Jaromíra Blažka, tak s ním to bylo trochu složitější. Na začátku s námi začal, ale poté přišla nabídka od fotbalové Mladé Boleslavi, kde ale bohužel nešťastně musel skončit. Připojil se proto zpět k nám a jsem za to rád. Celkově náš tým, já, Beni Simitči, Jaromír Blažek, Adam Procházka, Tomáš Bena, Lukáš Stránský Jan Klíma, ale i Lukáš Václavík, kterému musím také za vše poděkovat, tvoří dobrou, pracovitou partu, která do budoucna může být hodně silná.

Máte nějaký sen, kterého byste chtěl se Spartou dosáhnout? 

Prvním snem je určitě mistrovský titul. Zda to bude letos, příští rok, nebo později, to neřeším. Čím dříve to ale bude, tím pro nás lépe. Dalším snem je poté dostat se co nejdál v Lize mistrů, nejlépe do Final four.

Vy sám jste ukončil aktivní kariéru teprve nedávno. Nesvrbí vás během zápasů nohy? 

Pro hráče, který odehrál více než tři sta utkání v nejvyšší soutěži, je hodně těžké najednou skončit a sledovat zápas jen z tribuny, zejména do doby než si na to trochu zvykne. Já už si na tuto roli ale pomalu zvykám. Nohy mě sice svrbí, ale musím otevřeně říct, že se na palubovce už neobjevím. Hrát by mi problém nedělalo, i když vím, že jsem starší a pomalejší, ale má role v mužstvu je už jiná. Od hraní máme v klubu profesionální top hráče.

Co byste na závěr rozhovoru vzkázal svému týmu před začátkem play off a máte nějaký vzkaz pro sparťanské fanoušky? 
Musíme si jako vedení a hráči uvědomit, že Sparta je jen jedna, jediná, ŽELEZNÁ! Tímto bych chtěl celému mužstvu popřát do play off jen to nejlepší. Musíme ze sebe vydat absolutní maximum! Samozřejmě bych chtěl pozvat všechny sparťanské fanoušky, aby nám přišli pomoci v zápasech play off. My uděláme vše pro to, abychom došli až do finále. Tam ať pak vyhraje ten nejlepší. Přijďte nám fandit, protože MY JSME SPARTA!