Sparta prolomila sérii Chrudimi!

Šlágr 20.kola Varta futsal ligy mezi pražskou Spartou a chrudimským ERA-PACKEM přinesl vše, co zápas dvou vyspělých celků mohl nabídnout. Litý boj o každý metr hrací plochy, řadu šancí na obou stranách, taktické varianty hry v podání trenérů na obou stranách, individuální výkony některých aktérů. Snad jen rozhodčí svým výkonem nezapadli do rámce duelu a byli nejslabším článkem zápasu.

Ten se odvíjel od první minuty v rámci taktického souboje Simitči – Conde. Prvním překvapením možná už byl fakt, že oba trenéři sáhli k variantě – jedna čtyřka z „domácích“ a druhá ze „zahraničních“ hráčů – navíc čtyřky hrály proti sobě křížem. V chrudimské základní sestavě chyběl Roman Mareš, legenda českého futsalu, zatímco v brance ERA-PACKU stál dle očekáváni Litviněnko. Domácí nasadili vzhledem k předpokládanému vývoji hry v jednotlivých fázích „útočnějšího“ Vahalu.

První poločas, v němž sparťanská „česká“ čtyřka eliminovala hru chrudimské „zahraniční“ a naopak ta sparťanská „zahranični“ se snažila technicky přehrát tu „mladou“ chrudimskou, nepřinesl gól až do závěrečné minuty, kdy internacionál Wilde – mimochodem sehrál svůj zatím životní zápas v dresu Sparty – přešel přes dva hráče soupeře a zajistil gólem do šatny Spartě poločasové vedení. Byl to právě tento hráč, který byl v tomto zápase jedním z tzv. rozdílových mužů střetnutí – několikrát zasáhl v kritické situaci v defenzivě a byl stálým nebezpečím pro branku Litviněnka.

Chrudimským vyšel nadmíru úvod druhé půle, kdy nádhernou střelou vyrovnal Pavel Drozd. Pro Spartu bylo ale nesmírně důležité, že dokázala okamžitě Wildem odpovědět a šla opět do vedení. ERA-PACK následně zesiloval tlak, podpořený tím, že sparťané měli už v prvních třech minutách druhé půle čtyři akumulované fauly. Po šestém přišla i „dlouhá penalta“ – Maxovi ji však skvělý Vahala chytil.

„Dopink“ jeho zákroku přinesl vzápětí ovoce – výborně napadající Angellot se dostal po chybě východočechů až před gólmana Litviněnka a nezaváhal. Dvoubrankové vedení vydrželo Spartě přes chrudimský nápor až do 37. minuty, kdy Everton proměnil druhou penaltu za akumulované fauly a zadělal na závěrečné drama. Domácí ho mohli utnout v poslední minutě,kdy během závěrečného mohutného tlaku úřadujícího mistra měli ideální šanci pojistit vedení, ale neproměnili. Nicméně poslední vteřiny duelu už defenzíva, dirigovaná Vahalou, odolala a Sparta tak svému trenérovi Benimu Simitčimu splnila sen – se Spartou porazit nejlepší tým české futsalové historie – ERA-PACK Chrudim.

Zápas před velmi dobrou diváckou kulisou,v níž nutno vyzvednout opět korektní sparťanský kotel fanoušků, přinesl ve svém důsledku i velmi zajímavou zápletku na čele dlouhodobé části – na prvních třech místech tabulky není dvě kola před koncem nic definitivně rozhodnuto – na vzájemný souboj Teplice – Chrudim bude v závětří čekat právě Sparta. A to je ta nejlepší pozvánka na závěr základní části VARTA futsal ligy.

Beni Simitči: „Dneska klukům nemám co vytknout. Splnili vše, co jsem po nich chtěl. Když jsem v týdnu řekl české čtveřici, že je pro dobro týmu obětuji tím, že budou hlídat cizineckou čtyřku Chrudimi a naše zahraniční čtveřice zlomí Chrudim. Jsem strašně rád, že se to stalo. Určitě z dnešní výhry neděláme žádnou vědu, jsem rád především za to, že hráči teď budou mít lepší sebevědomí do dalších zápasů. Samozřejmě obrovská gratulace patří všem hráčům, protože si odmakali celý zápas. Celý týden jsme se tvrdě připravovali a kluci to do puntíku splnili.“

Felipe Conde (trenér FK ERA-PACK Chrudim): „Myslím si, že jsme odehráli dobré utkání. Měl jsem obavy po úterním zápase, ale hráči znovu ukázali, jak soutěživí jsou. Oba týmy si vypracovaly dobré šance. Podařilo se nám držet naší části herního plánu, bohužel procento využívání příležitostí nebylo dobré, to se ale někdy stává. Byli lepší v proměňování šancí a vyhráli zaslouženě. Je to sport. Byl to kvalitní zápas, který rozhodovaly detaily. Od doby, co jsem v Chrudimi začal s týmem pracovat, jsme byli 62 zápasů bez porážky v základní části, jedná se o druhou porážku v lize vůbec. Prohra nás jen utvrdila v důležitostí naší práce. Nic měnit nebudeme, věřím v to, jak futsal děláme. Jsem si jistý, že nás porážka jen posílí. Pokračujeme v naší cestě. Chci pogratulovat Spartě za skvělý zápas a atmosféru v hale. Těšíme se na další utkání v podobném stylu.“

AC Sparta Praha – FK ERA-PACK Chrudim 3:2 (1:0)
Branky: 20. Wilde (Vahala), 22. Wilde (Drahovský), 35. Angellott – 21. P. Drozd (D. Drozd), 37. Everton (10 m kop)
AC Sparta Praha: Vahala – Seidler (C), Novak, Grbeša, Drahovský, Vnuk, Cupák, Hora, Wilde, Angellott, Křivánek
FK ERA-PACK Chrudim: Litviněnko – Everton, R. Mareš, M. Mareš, Max (C), Koudelka, P. Drozd, D. Drozd, Doša, Bagatini, Balog, Slováček, Felipe